Zakończyliśmy remont Domu matki i dziecka w Mbarara, w Ugandzie.
W ramach projektu wyremontowano i wyposażono Dom Matki i Dziecka w Mbarara, w Ugandzie. Jest to projekt fundacji Agandi, z którą współpracujemy. Już dziś mieszkają tam młode mamy ze swoimi dziećmi. Na co dzień uczą się krawiectwa, a także aktywnie szyją ubrania i akcesoria, których sprzedaż stanowi dochód fundacji na kolejne działania.
Projekt został częściowo zrealizowany podczas kiermaszu charytatywnego na X Festiwalu Studiów Azjatyckich i Afrykańskich, gdzie mogliśmy spotkać się z założycielką fundacji — Anią, a także z wolontariuszami, którzy często kilkukrotnie odbywali wolontariat właśnie w Ugandzie. Oprócz możliwości zakupu ubrań szytych przez podopieczne, odbyła się dyskusja o realiach wolontariatu. Uczestnicy festiwalu mogli również sami dołączyć do fundacji jako nowi wolontariusze.
Niezmiernie cieszymy się, że projekt został zrealizowany tak efektywnie, liczymy na więcej takich inicjatyw!
Na projekt preznaczono 21 700 złotych.
Więcej o fundacji mogą Państwo przeczytać tutaj.
Archiwum:
Dom Matki i Dziecka to inicjatywa polskiej fundacji Agandi, działającej w Ugandzie. Jest to bezpieczna przystań dla młodych matek i kobiet w ciąży, które zmagają się z przemocą, bezradnością, czy osamotnieniem. Fundacja rozpoczęła już prace nad remontem małego domku, jednak wciąż brakuje betonowych podłóg, kafli, farb do pomalowania ścian oraz zapewnienia dostępu do prądu i wody. Dzięki przekazanym przez nas środkom, ten budynek będzie mógł zostać wyremontowany i wykończony, co umożliwi kobietom spokojne zamieszkanie tam wraz z ich dziećmi. Część pomieszczeń będzie następnie przerobiona w pracownię krawiecką dla matek, co zapewni im stały dochód i wspomoże kolejne projekty fundacji.
Kim jest Fundacja Agandi?
Odkąd w 2016 roku Polka Ania Małecka-Mutambi założyła Fundację Agandi i otworzyła sierociniec w Mbarara, na południu Ugandy, życie wielu osieroconych dzieci zyskało nowy sens. Od tamtego momentu Ania, razem z pracownikami z Ugandy i z licznymi wolontariuszami nieustannie przekazują miłość i troskę podopiecznym Fundacji.
Oprócz otoczenia dzieci miłością i wsparciem, z determinacją poszukują oni godnych rodzin zastępczych, zapewniają edukację i wsparcie prawne. Fundacja dynamicznie się rozwija — trwa budowa Centrum Mieszkalno — Edukacyjnego Agandi, corocznie jest również uruchamiany program “Czesne dla uczniaka”, a na mediach społecznościowych organizowane są licytacje na rzecz fundacji.
Historia Bridgette, czyli inspiracja do stworzenia Domu Matki i Dziecka
W sierpniu 2023 roku Fundacja Agandi stanęła jednak przed nowym wyzwaniem. Do sierocińca trafiła wtedy mała Desire, ważąca zaledwie 1 kg. Jej 17-letnia matka Bridgette w swoim młodym życiu doświadczyła ogromu niesprawiedliwości. Po utracie rodziców, opiekę nad nią przejął wujek. Gdy miała 16 lat, została brutalnie zgwałcona, a wujek nakazał jej zamieszkać z ojcem dziecka — jej własnym oprawcą. Gdy pomoc ze strony rodziny okazała się niemożliwa, Bridgette zdecydowała się pozostawić dziecko. Jednakże, niespodziewanie, kierowca ciężarówki zauważył kobietę z dzieckiem na ulicy i zawiózł je do fundacji. Po wielu miesiącach wspólnej walki, zarówno kobieta, jak i jej dziecko, powoli odzyskały siły, wspierane przez Fundację Agandi. To wydarzenie uświadomiło pracownikom i wolontariuszom Fundacji, jak istotne jest stworzenie bezpiecznego miejsca dla kobiet, podobnych do Bridgette, ponieważ istniejący już sierociniec nie ma uprawnień do zakwaterowania kobiet powyżej 18 roku życia.
Dzięki powstaniu tego domu, samotne matki nie tylko znajdą schronienie i wsparcie psychiczne, ale także będą miały możliwość podjęcia szkoleń z zakresu krawiectwa — dziedziny pracy, która dynamicznie rozwija się w tym kraju. Posiadanie tych umiejętności w przyszłości zapewni kobietom niezależność finansową. Dodatkowo, dochód z produkcji odzieży będzie mógł być wykorzystany na dalszy rozwój podopiecznych fundacji oraz na kolejne projekty humanitarne. Wyposażenie pracowni krawieckiej wiąże się ze znacznym nakładem finansowym, dlatego fundacja nieustannie zbiera środki na ten cel.