Przekazaliśmy 11 560 euro na zakup wyposażenia dla przychodni zdrowia w Mampikony na Madagaskarze. Z tej kwoty zakupiono m.in.:
- Autoklaw – sprzęt do sterylizacji wszelkich materiałów i sprzętów wykorzystywanych podczas zabiegów. Zarówno badania związane z oceną flory bakteryjnej narządów rodnych kobiet, jak i narzędzia do drobnych zabiegów chirurgicznych i szczypce do porodów, wymagają podwójnej sterylizacji. Pierwszym etapem jest sterylizacja w roztworze chlorku sodu przez 45 minut, następnie w autoklawie pod ciśnieniem i temperaturą 130o C.
- Lodówkę, która w aptece i laboratorium jest niezbędna do przechowywania odczynników i lekarstw szczególnie wrażliwych: Insulina, czopki, adrenalina, atropina, epinefryna, szczepionki i surowice, worki na krew, gotowe diety płynne do karmienia przez sondę i odczynniki do analiz laboratoryjnych.
- Zestaw szczypiec do porodów, wykorzystywany jest podczas trudnych porodów (pośladkowe położenie dziecka, etc.).
- Zestaw narzędzi do drobnych zabiegów chirurgicznych.
- Oscylator laboratoryjny typu Shaker – niezbędny do szybkiego przeprowadzania badań typu latex: CRP, ASLO, Test Widal-Felix, RF, Test S. parathyphi. Na dzień dzisiejszy badania wykonujemy manualnie, niemniej w sytuacjach kryzysowych zajmuje do zbyt dużo czasu. Oscylator nie tylko przyśpiesza proces badania, ale również wpływa na jakoś i wynik.
- Parawany, niezbędne do separacji pacjentów między łóżkami oraz do odseparowania kobiety rodzącej.
- Specjalną elektroniczną wagę ze wzrostomierzem dla noworodków do oceny APGAR.
- Czytnik do testów immunoserologicznych – zestaw do przeprowadzania diagnostyki chorób mających duże występowanie w naszym regionie: dur brzuszny (tyfus), zakażenie h. pylori, włośnica, toxoplazmoza, wągrzyca (cysticerkoza) etc.
Przychodnia w Mampikony została wybudowana dzięki m.in. Darczyńcom naszej Fundacji (projekt z roku 2015). Projekt realizowany przez misjonarzy ze Zgromadzenia Ducha Świętego (którzy na miejscu prowadzą m.in. sierociniec, budują kolejne szkoły oraz studnie) ma na celu ochronę życia i zdrowia mieszkańców Czerwonej Wyspy poprzez diagnostykę laboratoryjną chorób tropikalnych i opiekę medyczną w ośrodku zdrowia. Przedsięwzięcie kierowane jest do ubogiej ludności, przede wszystkim dzieci, których nie stać na płatną opiekę medyczną w lokalnych punktach medycznych. Służba zdrowia na Madagaskarze jest odpłatna i w większości przypadków niedostępna dla Malgaszów utrzymujących się z uprawy cebuli, ryżu i manioku. Często zdarza się, że śmierć z powodu chorób zakaźnych (uleczalnych skutecznymi lekami), spowodowana jest ubóstwem danego gospodarstwa domowego. Problem zdrowotny jest obecnie głównym zagadnieniem, z którym państwo nie może sobie poradzić.