W ramach statutowej działalności edukacyjnej i na rzecz promocji wolontariatu w pierwszej połowie roku 2024 Polska Fundacja dla Afryki przeprowadziła następujące projekty:
- Produkcja filmu „Wszędzie daleko” z Madagaskaru.
- Stoisko na festiwalu African Beats w Kawęczynie. Udział w największym polskim festiwalu kultur afrykańskich – African Beats. W programie stoisko informacyjne oraz prelekcja Kasi Urban o Madagaskarze.
- Rozwój Afroteki – Biblioteczki Afrykańskiej UJ. Otwarcie i cykliczne doposażanie Biblioteczki Afrykańskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Instytucie Bliskiego i Dalekiego Wschodu.
- Seria vlogów „Rabat na Rabat”. Seria nagrań dokumentujących podróże i refleksje z udziału w wymianie studenckiej w Maroku zamieszczanych na YouTube.
- Konferencja People in Tune w Łodzi. Stoisko informacyjne o naszej działalności.
- Wywiady z Peterem Akinmolayanem i Martinem Kubwimana. Rozmowy z liderami działań kulturalnych i społecznych w Nigerii i w Rwandzie na temat ich doświadczeń i projektów.
- Współpraca z Copernicus Center Press. Koordynacja działań wydawniczych dotyczących książki „Opowieści” o wszystkich krajach kontynentu.
- Pokaz filmu „Nie jestem czarownicą” w Krakowie. Seans zorganizowany w kinie Paradox przez studentów medycyny Collegium Medicum UJ, połączony z dyskusją.
- Ponad 20 wpisów na bloga Kasi Urban „Kawałek Afryki”.
- Webinar z Weroniką Stanuch – wolontariuszką i pracownikiem Fundacją Agandi.
- Współpraca z Afrykamerą – festiwalem filmów afrykańskich.
- Warsztaty dla młodzieży ze spektrum autyzmu w Łodzi. Dedykowane zajęcia w Centrum Navicula dla młodzieży w spektrum autyzmu.
- Kolejne warsztaty oraz kiermasz w Zespole Szkół nr 23 w Warszawie.
- Warsztaty w szkole podstawowej w Lubaczowie.
- Zajęcia na Uniwersytecie KEN w Krakowie dla studentów ekonomii społecznej.
- Warsztaty i wystawa naszej Fundacji w Markach.
- Film o misji medycznej w kinie w Nowej Hucie. Pokazy filmu dokumentalnego o misji medycznej, wyświetlane przed regularnymi seansami w kinie w Nowej Hucie.
- Warsztaty dla seniorów w Kościele Najświętszego Imienia Maryi na Rakowicach przy ul. Dzielskiego.
W ramach rocznej współpracy z CLIX Liceum Ogólnokształcące w Warszawie-Włochy zorganizowaliśmy szereg wydarzeń, które przyczyniły się do sukcesu zbiórki i zebrania ponad 25 000 złotych. Należały do nich: wernisaż, kiermasz słodkości, kiermasz rękodzieła, wykład o Madagaskarze, warsztaty o nowoczesnej pomocy oraz wystawa naszej fundacji. Na prośbę misjonarza Ojca Dariusza Maruta z Madagaskaru, uczniowie liceum zaprojektowali mural na życzenie dzieci z tamtejszej szkoły podstawowej. W projekcie znalazły się kwiaty oraz czerwony samochód. Po wybudowaniu studni, lokalni artyści z Madagaskaru przenieśli ten projekt na ścianę, tworząc wspaniałe dzieło sztuki. Jest to największa zbiórka przeprowadzona przez młodych ludzi w naszej fundacji. Jeszcze raz serdecznie dziękujemy wszystkim zaangażowanym w ten projekt!
Polska Fundacja dla Afryki miała również swoje stanowisko na X Festiwalu Studiów Azjatyckich i Afrykańskich. Na zaproszenie Koła Naukowego Uniwersytetu Jagiellońskiego mogliśmy opowiedzieć studentom o życiu na Madagaskarze. Dziękujemy wszystkim studentom, którzy zaangażowali się w kiermasz prowadzony dla Domu Matki i Dziecka w Ugandzie. Wspólnie zebraliśmy około 6000 złotych. Tutaj relacja z Festiwalu:
08 i 09 kwietnia, w szkołach SP2 w Chybiu, SP8 w Świętochłowicach, SP22 oraz SP27 w Rudzie Śląskiej, odbyły się warsztaty prowadzone przez wolontariuszki z Uniwersytetu Jagiellońskiego: Kasię Raczek, Oliwię Kliś, Hanię Piskor Ignatowicz oraz Kalinę Poślednik.
W Liceum Ogólnokształcącym w Kluczborku miał miejsce wykład o Madagaskarze oraz pokaz filmowy. Młodzież zorganizowała zbiórkę, podczas której zebrała 5000 złotych na rzutnik i komputery dla szkoły w Mampikonach, na Madagaskarze.
W Liceum Plastycznym w Gdynia Orłowo również miały miejsce warsztaty o sytuacji na Madagaskarze.
W zespole szkół w Siedlach nr 3 nasza fundacja miała możliwość pokazania swojej wystawy. Pracownicy fundacji przeprowadzili również warsztaty. Podobnie w Zespole Szkół Zawodowych im. Zesłańców Sybiru, Katolickim LO im. bł. Bronisława Mackiewicza czy w IIILO w Rudzie Śląskiej, gdzie młodzież, w ramach kiermaszu i warsztatów zebrała 4034,80 zł na edukację dzieci.
Podczas warsztatów prowadzący wprowadziły uczniów w podstawową wiedzę na temat Afryki, opowiadając o działalności fundacji oraz projektach realizowanych na Madagaskarze. Dzieci miały także okazję wczuć się w rolę wolontariusza, podczas dyskusji poruszając tematy dotyczące potencjalnych problemów i sposobów ich rozwiązania.
Chcielibyśmy serdecznie podziękować wszystkim szkołom za zorganizowanie spotkań. Nasi pracownicy i wolontariusze podkreślają, że są mile zaskoczeni dotychczasową wiedzą uczniów. Dzieci wykazały się niesamowitą aktywnością i zaangażowaniem, co sprawiło, że warsztaty były nie tylko edukacyjne, ale także bardzo inspirujące!