Zakończyliśmy projekt montażu paneli słonecznych w szkole podstawowej w Tapac w Ugandzie za 64 066 zł.
Główną misją szkoły podstawowej w wiosce Tapac jest zapewnienie edukacji dzieciom z ubogich rodzin tego rejonu. Obecnie szkoła składa się z 5 bloków sal lekcyjnych, jednego bloku przeznaczonego na bibliotekę i pokoju nauczycielskiego. Szkoła zatrudnia 17 pracowników, a uczy się w niej aż 369 uczniów. Placówka posiada własny ogród, w którym nauczyciele wraz z uczniami sadzą warzywa oraz drzewa w ramach edukacji na temat ochrony środowiska. Podstawówka położona jest pośrodku górzystego terenu porośniętego gęstą roślinnością. Nie była ona podłączona do sieci energetycznej dzielnicy, nie było w niej elektryczności ani systemu paneli słonecznych. Brak prądu bez wątpienia wpływał na wyniki uczniów, wypadali oni gorzej w porównaniu do szkół, które tą elektryczność posiadają. Uczniowie mogli uczyć się tylko za dnia przy świetle słonecznym, nie wspominając o braku możliwości poznawania nowych technologii.
Nauczyciele również są bezradni, nie są w stanie zapewnić uczniom odpowiednich warunków i przekazywać wiedzę chociażby z dziedzin informatycznych. Pandemia Covid-19 pozostawiła wiele niedociągnięć edukacyjnych, pozostawiając uczniów w tyle z materiałem. Wynika to oczywiście z braku możliwości uczenia się poza szkołą. Problem braku prądu w wiosce Tapac łączy się z licznymi niebezpieczeństwami. Brak światła naraża zarówno uczniów jak i nauczyciele na ataki skorpionów czy węży. Niekomfortowe warunki przyczyniają się do spadku motywacji do pracy wśród nauczycieli i rosnącym niepokojem u uczniów.
Instalacja paneli słonecznych jest idealnym sposobem na złagodzenie tych problemów. Dzięki przekazanym środkom szkoła uzyskała dostęp do elektryczności. Wpłynie to na poprawę wyników w nauce dzieci, które będą mogły nadrabiać zaległości w godzinach wieczornych, zwiększy wydajność i motywację nauczycieli, a przede wszystkimi zapewni wszystkim poczucie bezpieczeństwa.