Zebraliśmy środki na jedzenie dla dzieci w przedszkolu. W afrykańskiej wiosce Helota (Togo) 40 dzieci potrzebuje jednego posiłku za 64 grosze dziennie. Na ten cel na cały rok potrzeba 4000 złotych. Zgromadziliśmy i przekazaliśmy ponad dwa razy większą kwotę!
Harmonogram projektu
- 01. 2014 – 30. 04. 2014 – zbieranie środków przez Polską Fundację dla Afryki,
- 05. 2014 – przekazanie 8510,56 złotych siostrom służebniczkom w Helocie,
- maj 2014 – maj 2016 – dożywianie dzieci w przedszkolu.
Opis (archiwum) zrealizowanego projektu
Zbieramy środki na jedzenie dla dzieci w przedszkolu. W afrykańskiej wiosce Helota (Togo) 40 dzieci potrzebuje jednego posiłku za 64 grosze dziennie. W ciągu roku braknie na ten cel 4000 złotych.
Wioska w afrykańskim Togo. 450 mieszkańców. Do najbliższej drogi asfaltowej 37 km. Brak prądu. Roczna opłata za naukę w szkole podstawowej jednego dziecka wynosi 3,20 zł. Ale i tak nie wszystkich rodziców na to stać. Ziemię – podstawę utrzymania – uprawia się tu wciąż motyką, a domy kryje słomą. Podwórka wyłożone są gliną zmieszaną z nawozem zwierzęcym. W wiosce murowane budynki to tylko szpital z domem dla personelu, szkoła, gimnazjum, kościół i – w duchu tolerancji – również meczet.
Być dzieckiem w Helocie
Szkoła podstawowa jest tu teoretycznie obowiązkowa, ale prawo pod tym względem nie jest egzekwowane. Dzieci inaczej spędzają czas – od najmłodszych lat muszą wykonywać prace w domu i w polu: pilnować zwierząt, nosić wodę i zbierać drewno. Rano przed pójściem do szkoły dzieci nie jedzą w domach. W południe, kiedy wracają do domu posiłku też nie ma, bo rodzice pracują w polu. Dzieci próbują same coś ugotować lub znaleźć jakieś owoce. Jedzenie rodzina gotuje wieczorem: to la pâte, czyli mąka kukurydziana na gęsto z sosem z liści dziko rosnących roślin, takich jak baobab. Nic więc dziwnego, że powszechnym problemem jest niedożywienie i anemia, które nierzadko prowadzą do śmierci dzieci.
Podstawą diety w wiosce jest la pâte – ciasto z mąki kukurydzianej ugotowanej na gęsto z sosem. W porze deszczowej sos powstaje z liści dziko rosnących roślin, np. baobabów.
Siostry służebniczki
Od 24 lat siostry pracują w wiosce, gdzie m.in. prowadzą szpital. W przedszkolu prowadzonym przez nie dzieci uczą się komunikacji po francusku i liczenia. Objęte są opieką zdrowotną oferowaną przez szpital. Dla większości z nich codzienny posiłek otrzymywany u sióstr stanowi główną motywację, by uczęszczać do przedszkola. Bieda sprawia, że powszechne wśród dzieci w wiosce są niedożywienie i anemia. Ale dzieci z przedszkola są zdrowsze i w lepszej kondycji!
Siostry Służebnice Ducha Świętego przybyły do Togo prawie ćwierć wieku temu.
Cel projektu
Poprawa ogólnego stanu zdrowia dzieci uczęszczających do przedszkola oraz wsparcie wysiłków edukacyjnych przedszkola.
Koszt posiłków w ciągu roku szkolnego (od października do czerwca):
Liczba dni w miesiącu (średnio): 22
Liczba miesięcy: 9
Liczba dni w ciągu roku: 198
Koszt w ciągu roku szkolnego:
198 dni x 4 000 FCFA = 792 000 FCFA / 1 209 euro
Wkład własny: 209 euro
Potrzebna kwota: 1 000 euro, czyli ok. 4000 złotych