Przekazaliśmy 260 454,06 zł na Madagaskar na wybudowanie kolejnych studni. W regionie Mampikony nasza Fundacja sfinansowała już wcześniej budowę 35 studni.
To tutaj dwóch misjonarzy ze Zgromadzenia Ducha Świętego (o. Dariusz Marut i o. Michał Apiecionek) prężnie działa na rzecz lokalnej ludności, budując m.in. szkoły czy przychodnię. „Kiedy udajemy się na wioski, wszędzie ten sam obraz. Niedożywienie, choroby, bieda. Na wioskach wczesnym rankiem wszyscy udają się do pracy na pola. Wioska sprawia wrażenie opustoszałej. Małe dzieci, nadzorowane przez starsze rodzeństwo, bawią się w cieniu mangowców. Większość prac wykonuje się tu ręcznie — z wysiłkiem i w pocie czoła. Posiłki w południe spożywa się w polu — nie ma czasu na powrót do domu. Przygotowują je starsze dzieci, które także szukają wody i chrustu. Posiłek to zazwyczaj tylko gotowany ryż, który wszyscy jedzą z jednej miski.
Budzi szacunek to, że tu za każdy mały gest ludzie są bardzo wdzięczni. Za ciepłe słowo otrzymuje się natychmiast uśmiech, za wysłuchanie — zaufanie. Najbiedniejsi ludzie potrafią podzielić się szczerze tym, co mają” – mówi o. Dariusz Marut.
Brudna woda zabija Afrykę: jest wylęgarnią pasożytów, powodujących choroby, które często kończą się śmiercią. Z powodu braku czystej wody każdego dnia na świecie umiera około 6 tys. dzieci. Szczególnie trudna jest sytuacja w regionie Mampikony — ze względu na brak studni ludność korzysta z naturalnych zbiorników wodnych – rzek, potoków, strumieni, ale również przez długie miesiące czerpie wodę ze zbiorników stojących, często aż do ich całkowitego wyczerpania. Zbiorniki te służą jednocześnie do kąpieli, prania, mycia naczyń. Przebywają w nich również zwierzęta. Woda jest źródłem wielu groźnych chorób: bilharcjozy, amebozy, cholery. W niektórych wioskach Madagaskaru na choroby pasożytnicze cierpi nawet 100 proc. lokalnej populacji.
Wkrótce ruszy budowa nowych studni, a my już zapowiadamy otwarcie nowego projektu – tym razem na rzecz Republiki Środkowoafrykańskiej.
Wodę pitną czerpie się z zbiorników służących jednocześnie i zwierzętom, i ludziom: do kąpieli, do prania ubrań, mycia naczyń.
Zdjęcia ukazujące radość na Madagaskarze po realizacji poprzedniego projektu, w ramach którego wybudowaliśmy 35 studni.