Przekazaliśmy 6 456,00 zł na realizację projektu świetlicy środowiskowej działającej przy Centre d’Accueil św. Józefa oraz Centrum Kształcenia Zawodowego św. Kizito w Bouar. Z pomocy skorzystało łącznie około 100 podopiecznych. Otrzymane pieniądze umożliwiły zakup książek do nauki czytania i pisania dla najmłodszych, matematyki, geografii, angielskiego dla starszych uczniów, a także gier i pomocy edukacyjnych, dydaktycznych, jak również pomocy i materiałów do nauki krawiectwa. Poziom szkolnictwa w kraju jest bardzo niski, dlatego od stycznia 2016 roku rozpoczęto prowadzenie korepetycji oraz zajęć wyrównawczych dla dzieci i młodzieży. Gry i pomoce dydaktyczne, które zakupiono mają na celu pomoc w uzupełnieniu wiedzy, której dzieci nie otrzymują w szkołach państwowych. Bardzo wielką trudność sprawia im matematyka, nie potrafią dodawać, odejmować, nie mówiąc już o mnożeniu czy dzieleniu. Wielu podopiecznych, kończących podstawówkę ma trudności w pisaniu i czytaniu, posługiwaniu się językiem francuskim. Działania świetlicy mają na celu zachętę i pomoc w zdobywaniu wiedzy, która ma im pomóc w przyszłości w zdobyciu zawodu, pracy, a co za tym idzie utrzymania własnej rodziny. Korepetycje odbywają się trzy razy w tygodniu, w pozostałe dni dzieci uczestniczą w różnych zajęciach w świetlicy. Otrzymane pieniądze umożliwiły także zakup potrzebnych materiałów dla uczestniczek Centrum Kształcenia Zawodowego, który ukończyło w roku szkolnym 2015–16 około 40 osób (niektóre po urodzeniu dziecka musiały przerwać naukę, ale wrócą w przyszłym roku). Połowa z nich to dziewczyny, które nigdy nie chodziły do szkoły, mimo że mają 14–26 lat. Wśród nich także są młode mamy, uchodźcy. Zdobycie zawodu krawieckiego, umiejętności pisania i czytania pomoże im bardzo w utrzymaniu własnej rodziny, a także w znalezieniu pracy. Certyfikat, jaki otrzymują na zakończenie kursu bardzo często wystarcza organizacjom, które szukają pracowników.
Dzieci objęte pomocą to dzieci, które najbardziej ucierpiały w wyniku niedawnego konfliktu zbrojnego w Republice. Większość z nich doświadczyła śmierci któregoś z członków rodziny, utraty mienia, destrukcji domostw. Dzieci te ze względu na niewydolność wychowawczą rodzin, spowodowaną wojną i ubóstwem, rozpoczęły naukę z dość dużym opóźnieniem, bez podstawowej wiedzy. Często spotyka się problem analfabetyzmu. W świetlicy więc prowadzone są zajęcia wyrównujące poziom edukacyjny dzieci. Oprócz tego prowadzone jest dokarmianie dzieci. Dzieciom brakuje witamin, dostają najczęściej tylko jeden posiłek dziennie i to niewystarczający. Zmniejsza to odporność młodych organizmów, więc panoszą się choroby. Dzieci objęte pomocą centrum są różnych wyznań – sporą część uczennic kursu zawodowego krawiectwa stanowią muzułmańskie uciekinierki. Jest to spowodowane ciężką sytuacją polityczną i chaosem w regionie.
Dzieci dzięki pracy centrum mają szanse odzyskać poczucie własnej wartości, wyzbyć się świadomości odmienności, spowodowanej sytuacją materialną rodziny.
Spis zakupionych materiałów:
- Czasopisma i pomoce krawieckie
- Książki na nauki francuskiego i angielskiego ( szkoła podstawowa)
- Książki do nauki historii, geografii, wiedzy ogólnej o świecie
- Podręczniki na nauki pisania i czytania
- Gry i pomoce edukacyjne, dydaktyczne (nauka liczenia, poznawanie liter, rozpoznawanie kształtów, poznawanie kolorów….)
- Kolorowanki
- Książki do czytania
- Słowniki dla dzieci 8–11 lat