Przekazaliśmy 26 782,87 euro na wyposażenie laboratorium dyspenseru medycznego Sahan’i Maria w miejscowości Marillac – Tolagnaro na południu Madagaskaru. Dzięki finansowaniu Polskiej Fundacji dla Afryki udało się wybudować laboratorium. Aby mogło ono zacząć działać, potrzebne jest specjalistyczne wyposażenie.
Projekt obejmuje wyposażenie nowego budynku laboratorium w niezbędny do diagnostyki medycznej sprzęt m.in.: spektrofotometr półautomatyczny, wirówkę laboratoryjną, destylator szklany, automatyczny analizator hematologiczny, mieszadło obrotowe, lodówkę, palnik Bunsena, odczynniki biologiczne oraz inne akcesoria, potrzebne do prawidłowej pracy diagnostycznej.
Dyspenser medyczny Sahan’i Maria to miejsce, gdzie codziennie podstawową opiekę medyczną otrzymuje ok. 80 osób. Nie znaczy to, że jest to maksymalna liczba chorych odwiedzających placówkę. Jest to maksymalna liczba chorych, jaką jeden lekarz może przyjąć w ciągu dnia. Przychodnia działa od poniedziałku do piątku, ale zwykle, bo takie są lokalne potrzeby, jest otwierana również w soboty, a nawet niedziele i święta. Pacjentami placówki w większości są osoby bardzo ubogie, które pokonują pieszo ogromne odległości, żeby dotrzeć tutaj ze swojej wioski i otrzymać pomoc. W ubiegłym roku do dyspenser przybyło wielu nowych pacjentów, uchodźców klimatycznych, którzy emigrowali z terenów dotkniętych suszą i głodem.
Obecnie laboratorium, ze względu na bardzo ograniczone możliwości, wykonuje podstawową morfologię, oznaczenia grupy krwi, sedymentację czerwonych krwinek, aglutynację lateksową, analizy mykobakteriologiczne i nasitologiczne, testy na malarię, dur brzuszny i testy ciążowe. W nowym laboratorium będą dostępne również analizy immunologiczne, pełna morfologia krwi, badania pod kątem toksoplazmozy itp., badania tarczycy, badania hemostazy oraz badania na obecność wszelakich pasożytów występujących w tej części kraju. Oferta nowego laboratorium pozwoli wykonać wszelkie niezbędne badania w jednym miejscu, bez potrzeby wyjazdu do miasta, czekania w kolejce w szpitalu i ponoszenia dodatkowych opłat z tym związanych, co jest szczególnie istotne dla ubogich pacjentów dyspenser.
Laboratorium będzie starało się (w miarę możliwości) być samowystarczalne, co oznacza, że będzie świadczyło usługi darmowe dla osób pozbawionych środków na leczenie, ale będzie pobierało opłaty partycypacyjne od osób, które są w stanie zapłacić za usługi medyczne.