Republika Środkowoafrykańska (RŚA) od 2012 r. jest w stanie konfliktu zbrojnego. Działa tam czternaście grup zbrojnych. Na terenie prefektury Sangha-Mbaéré znajdują się osady Pigmejów (ludność koczowniczo-łowiecka). To najbiedniejsza grupa etniczna RŚA. I to właśnie do nich skierowana jest głównie pomoc. Potrzeby ośrodków zdrowia na tych terenach są ogromne, ponieważ w 20 ośrodkach nie ma ani jednego wykształconego pielęgniarza, położnej czy aptekarza. Budynki ośrodków zdrowia są w opłakanym stanie, środków medycznych brak, brakuje nawet łóżek, nie ma toalet, bieżącej wody czy prądu. Publiczna służba zdrowia w RŚA nie zapewnia podstawowych materiałów medycznych oraz lekarstw.
Wszystkie dziedziny medyczne w RŚA są zaniedbane, aczkolwiek położnictwo należy do najbardziej niepokojących. Na 1000 żywych porodów umiera 81 dzieci (dane UNICEF za rok 2019.) – w Polsce ta liczba wynosi: 4.
Śmierć matek przy porodzie i tuż po nim zdarza się 829 razy na 100 tys. żywych urodzeń, gdy w Polsce – 2 raz (WHO za rok 2017). Mniej niż w co drugim porodzie biorą udział położne. Reszta kobiet rodzi w domach w tragicznych warunkach. Pomoc jest udzielana zbyt późno, kobiety wraz z dziećmi w trakcie porodu bardzo często umierają, ponieważ droga do szpitala jest zbyt daleka bądź zbyt kosztowna.
Wybrane spośród 23 przychodni objętych projektem:
- Centre de santé de Loppo
- Poste de santé de Mboussa
- Poste de santé de Mbanza
- Poste de santé de Ndelengue Sced
- Poste de santé de Mossapoula