Przekazaliśmy 4300 euro na wyposażenie ośrodka dla niepełnosprawnych dzieci w Lai (Czad). To niewielkie miasteczko leży na południu Czadu, w regionie utrzymującym się z uprawy ryżu. Miasteczko jest po części odcięte od świata, jako że w porze deszczowej droga jest zalewana przez rzekę. Droga nie jest wyłożona asfaltem, więc podróż bywa utrudniona a czasem niemożliwa.
Ośrodek Talita Kum, prowadzony przez miejscowy Caritas, działa od niedawna. Na stałe mieszka w nim 23 dzieci, a kolejne sześcioro korzysta z opieki w systemie dziennym. Dzieci chodzą do zwykłej szkoły, która umożliwia im integrację. Do ośrodka przychodzą na dodatkowe zajęcia, warsztaty. Uczą się tu m.in. szycia, robienia na drutach, podstaw stolarki. Najstarsza grupa – młodzież – jest przyuczana do zawodu krawca. Ośrodek ma możliwość prowadzenia turnusów rehabilitacyjnych. Niestety, nie wszystkie możliwości ośrodka były wykorzystywane, gdyż brakowało wyposażenia.
Dzięki wsparciu Darczyńców Fundacji wyposażono ośrodek w niezbędne rzeczy do nauki. Także dzieci, korzystając z okazji, same uczestniczyły w tworzeniu mebli, przez co zdobywały nowe umiejętności. Powstały dwa duże regały, jeden na książki, drugi na przedmioty służące do nauki szycia i dwie duże zamykane szafy. Wszystkie te rzeczy to praca dzieci pod okiem nauczyciela.
Wyposażono mały warsztat stolarski, który służy dzieciom, głównie chłopcom niepełnosprawnym, do nauki zawodu — tak by w przyszłości, opuszczając ośrodek, mogli samodzielnie zarabiać na swoje utrzymanie.
Wyposażono niewielką bibliotekę w książki, zakupiono kilka słowników, książki do gramatyki i ortografii, podręczniki oraz zestaw encyklopedii, z których dzieci mogą korzystać i zdobywać wiedzę na każdym poziomie nauczania. W Czadzie rodziców nie stać na podręczniki szkolne, w szkołach też ich nie ma, stąd dzieci w ośrodku mają szansę na to, by po powrocie ze szkoły móc dalej się uczyć. Zakupiono także książki z literaturą: powieści, opowiadania, wiersze — by podopieczni ośrodka mogli rozwijać się, poznawać nowe rzeczy.
Zakupiono także trzy nowe maszyny do szycia, by dziewczynki mogły się uczyć od małego podstaw krawiectwa. W ośrodku jest grupa starszych dzieci, które nigdy nie były w szkole i to one codziennie uczą się zawodu. Dla nich zakupiono materiały a także wełny i druty. Teraz podopieczni ośrodka tworzą przeróżne rzeczy: czapki, skarpetki, sweterki czy spodenki a także niewielkie obrusy.