Przekazaliśmy 15 000 euro na walkę z odrą na Madagaskarze. Projekt jest odpowiedzią na rozprzestrzeniającą się na przełomie roku 2018/2019 epidemię odry w wielu rejonach Madagaskaru. Choroba występuje zazwyczaj w wieku dziecięcym, ale na Madagaskarze zaatakowała również bardzo dużą grupę dorosłych. W pierwszych 4 miesiącach epidemii samym Mampikony zmarło już ponad 100 osób, a w Antsirabe ponad 200. W Antsirabe ponadto wszystkie placówki zdrowia są przepełnione i nie ma gdzie przyjmować chorych. Głównym celem projektu jest zmniejszenie umieralności poprzez pomoc w leczeniu powikłań, szczególnie ubogich pacjentów, których nie stać na leczenie.
Odra to choroba zakaźna wywoływana przez wirus odry (paramyxowirus). Chociaż opracowano skuteczną szczepionkę i choroba nie powinna być problemem w krajach rozwijających się, śmiertelność z powodu odry jest bardzo wysoka. Zakażeniu ulegają wszystkie dzieci, które pozbawione są odporności i miały wcześniej kontakt z wirusem. U dzieci odra ma zdecydowanie cięższy przebieg niż u osób dorosłych.
Do zakażenia wirusem odry dochodzi drogą kropelkową. Okres inkubacji: od momentu zakażenia do wystąpienia typowych objawów odry trwa zwykle 9–14 dni. Odra to choroba bardzo zakaźna – zakaźność obejmuje 5 dni przed pojawieniem się wysypki oraz 4 dni po jej ustąpieniu, co w malgaskich warunkach, w których prawie nie ma możliwości odseparowania chorego w małych i ciasnych domkach, jeszcze bardziej nasila rozprzestrzenianie się choroby.
Leczenie odry ma charakter objawowy, a skuteczny lek na odrę nie istnieje. Dużą rolę odgrywa jednak łagodzenie występujących objawów. Jeśli u chorego pojawiła się gorączka trzeba podać preparat przeciwgorączkowy, np. ibuprofen czy paracetamol. W trakcie leczenia chory powinien również przyjmować witaminę A. Choroba przebiega znacznie ciężej u osób z niedoborem tejże witaminy i wskazane są dawki prewencyjne, gdyż w przypadku powikłań nie ma już możliwości wyrównania niedoboru. W leczenie powikłań w wielu przypadkach konieczne jest też włączenie antybiotyków. U pacjentów odwodnionych niezbędne jest również podawanie kroplówek.
Środki zostały przeznaczone na zakupy leków w 50 % dla kliniki „Flamboyant” przy Misji Katolickiej w Mampikony i w 50 % dla szpital „Ave Maria” w Antsirabe. Udzielono pomocy medycznej 1800 osobom.
Na zdjęciach akcja szczepień i leczenia.