Przekazaliśmy 4540 euro na zainstalowanie dwóch cystern dla ludności w miejscowości Gatara w Burundi. Burundi to kraj od wielu lat dotknięty konfliktem politycznym i kryzysem gospodarczym. Kraj dotykany katastrofami naturalnymi — ulewne deszcze lub susze, grad niszczą plony i pogłębiają biedę. Jest to kraj przeludniony. Gminą najbardziej przeludnioną jest właśnie Gatara. Ludzie żyją tu biednie, tylko z uprawy małych poletek ziemi. Gdy klimat sprzyja, to większość ludzi utrzymuje się z własnej uprawy i nie odczuwają tak bardzo kryzysu gospodarczego. Gatara jest położona na wysokości 1900 m nad poziomem morza. Tereny są bardzo górzyste i trudne do uprawy. Jedynym narzędziem do uprawy w dalszym ciągu jest motyka. Pola uprawne są to małe poletka na zboczach gór, trudne do uprawy i trudne do zabezpieczenia przed ulewnymi deszczami. Każdy skrawek ziemi jest wykorzystywany do uprawy. Najczęściej uprawia się słodkie ziemniaki, kukurydzę, maniok i fasolę. Jeśli ktoś ma więcej ziemi, to uprawia też kawę, groszek zielony lub inne warzywa.
W Gatarze działają cztery szkoły podstawowe i trzy licea. Szkoły te nie mają często dostępu do wody, gdyż wodociągi są często zepsute, a w porze suchej brakuje wody. Najbardziej odczuwają to uczniowie liceum, gdyż ich szkoła jest z internatem i mieszka tam ponad 600 uczniów. 210 dziewcząt mieszka w jednej dużej sali, około 30 m długości i 10 m szerokości. Łóżka są piętrowe, ustawione blisko siebie, z bardzo wąskimi przejściami.
Uczniowie chodzą po wodę do studni oddalonej dwa kilometry od szkoły, by mogli się umyć czy uprać ubrania. Sale szkolne nie są myte tylko zamiatane. Cysterny do zbierania wody z deszczówki ułatwią życie uczniów, przyczynią się do utrzymania czystości. Można też w porze suchej wykorzystywać cysterny do napełniania wody czystej z wodociągu, gdy ten działa.
Praca dzieci w Gatarze
Handel w Gatarze
Szkoła podstawowa
Do szkoły dzieci przynoszą wodę w kanistrach
Warunki w internacie dla dziewcząt
Przygotowywanie posiłku dla uczniów