Przekazaliśmy 5000 zł na wsparcie dla dzieci z Kiabakari. Malaria jest najczęściej na świecie występującą chorobą zakaźną, na którą co roku zapada ponad 220 mln osób, a umiera 1–3 mln. Wśród umierających są głównie dzieci poniżej 5. roku życia z Afryki Subsaharyjskiej. Jednym z krajów, których nie oszczędza malaria jest właśnie Tanzania.
Do ośrodka zdrowia w Kiabakari każdego roku trafia 1300 ‑1500 dzieci do 5. roku życia, u których diagnozuje się malarię. Wśród tej grupy dzieci 500, czyli prawie 1/3, zgłasza się już z malarią rozwiniętą w stopniu ciężkim, wymagającym długiego i złożonego leczenia. Tak późne zgłaszanie się rodziców i opiekunów z dziećmi do lekarza spowodowane jest panująca biedą.
Półroczny koszt diagnostyki i leczenia malarii w ośrodku zdrowia w Kiabakari, obejmujący dzieci do 5. roku życia to 5 tys. zł. Koszty te obejmują: diagnostykę – badania laboratoryjne krwi wykonane u dzieci w wieku 0–5. roku życia (w tym zakup odczynników do badań) oraz zakup leków przeciwmalarycznych stosowanych u dzieci w leczeniu malarii zwykłej i powikłanej (w tym tabletki, iniekcje, wlewy dożylne, syropy i potrzebny do podania leków sprzęt medyczny).
Prewencja i leczenie malarii w Kiabakari: