Przekazaliśmy 5000 zł na wyposażenie Centrum „Dom z Marzeń” (tworzonego przez Fundację Pomocy Humanitarnej „Redemptoris Missio”). Jego zadaniem ma być otoczenie opieką dzieci od kilku miesięcy aż do ukończenia szkoły średniej — od dożywiania poprzez opiekę nad dziećmi do lat 4., pozbawionymi opieki rodziny, opiekę nad dziećmi doświadczającymi przemocy fizycznej i molestowania a skończywszy na zajęciach dla młodzieży uczęszczających do szkół na terenie misji. Dodatkowo przy Centrum powstanie Domek dla Wolontariuszy (lekarze, pielęgniarki, nauczyciele itp.).
Misja Kithatu mieści się w mieście Meru w Prowincji Wschodniej, w górzystym terenie, około 200 km od Nairobi. Jest to rejon rolniczy, ludność będąca pod opieką misji jest biedna i niewykształcona. Placówka misyjna w Kithatu obejmuje tereny składające się w większości z małych gospodarstw wiejskich. Na terenie misji znajdują się przedszkole, szkoła podstawowa, gdzie razem uczęszcza 300 dzieci, szkoła szycia, stworzona specjalnie dla młodzieży ze słabszymi wynikami w nauce, oraz ośrodek zdrowia. Misja prowadzi również akcje dożywiania dla dzieci do lat 4; obecnie obejmuje nią ok. 22 dzieci.
W Kithatu i okolicach jest dużo dzieci, które nie mają obojga lub jednego z rodziców. Aby pomóc dzieciom i rodzinom znajdującym się w tak trudnej sytuacji, a jednocześnie nie wyobcowywać tych dzieci ich z własnego środowiska przez umieszczanie ich w domu dziecka, siostry rozpoczęły prowadzenie przedszkola i szkoły w Kithatu. Dzieci oprócz edukacji są objęte opieką medyczną i dożywianiem — otrzymują dwa posiłki dziennie, a te z rodzin bardzo ubogich otrzymują dodatkowo żywność do domu. Szkoła zapewnia pomoc dzieciom oraz ich edukację od 4. roku życia tzn. od zajęć przedszkolnych.
Dużym problemem jest opieka nad dziećmi do 4. roku życia, które nie są jeszcze objęte opieką przedszkolną. Bardzo często do ośrodka trafiały dzieci, których stan zdrowia wymagał natychmiastowej pomocy i intensywnej opieki, by mogło ono w ogóle przeżyć i zacząć rozwijać się w miarę normalnie. Nierzadko trafiają do ośrodka dzieci dwuletnie, ważące mniej niż 7 kg, dzieci, które nie chodzą i nie mówią, gdyż ich prawidłowy rozwój został zahamowany przez głód, choroby i elementarny brak opieki. By jakoś temu zaradzić, Siostry rozpoczęły program dokarmiania i opieki medycznej nad dziećmi poniżej 4. roku życia. Dzieci te przynoszone są do ośrodka o godz. 8:00 — 8:30, i zabierane do domów przez opiekunów o godz. 17:00. Rano są kąpane i przebierane w czystą odzież. W ciągu dnia otrzymują 4 posiłki, a dodatkową część pożywienia zabierają do domu. W czasie pobytu dzieci bawią się i mają czas na spanie. Jeśli dziecko jest chore, zabierane jest natychmiast do ośrodka zdrowia lub szpitala, w zależności od problemu, by otrzymać natychmiastowe leczenie. Część z nich wymaga prostych ćwiczeń, by zacząć siadać, stawać, samodzielnie chodzić czy mówić. Niestety, miejsce, gdzie obecnie prowadzona jest ta działalność jest małe i nie pozwala na objęcie opieką większej liczby dzieci.
Siostry od kilku już lat szukały środków finansowych na powstanie Centrum, które pozwoli zmienić sytuację pokrzywdzonych dzieci i dać im szansę na lepszy start w dorosłość. W ośrodku świadczona będzie pomoc szczególnie dla czterech grup dzieci:
- Dożywianie dzieci, które mają bardzo trudną sytuacje w domu. Dzieci te uczęszczają do szkoły na misji. W szkole otrzymują dwa posiłki dziennie. Pierwszy posiłek jest o godz. 10 rano a obiad o godz. 13. Niestety, bardzo często obiad dla tych dzieci był ostatnim posiłkiem w danym dniu, na drugi dzień dzieci przychodziły do szkoły głodne, zasypiały lub mdlały na lekcjach. W związku z taką sytuacją Siostry rozpoczęły wydawać kolejny posiłek o 7 rano przed rozpoczęciem zajęć szkolnych. W Centrum znajdowałaby się kuchnia i jadalnia, gdzie byłyby przygotowywane posiłki dla dzieci. Dodatkowo dla najbardziej potrzebujących byłyby przygotowywane paczki żywnościowe do zabrania do domu. Siostry szacują, że byłaby to grupa ok. 40 dzieci.
- Opieka nad dziećmi do 4. roku życia, które mają trudną sytuacje w domu, straciły matki. Życie takich dzieci jest zagrożone ze względu na brak pożywienia oraz podstawowej opieki. Dzieci byłyby przynoszone rano i odbierane po południu, otrzymywałyby 4 posiłki dziennie. Misja obecnie prowadzi już taką działalność, ale ze względu na braki lokalowe może przyjąć tylko 22 dzieci.
- Dzieci, których życie lub zdrowie jest zagrożone ze względu na molestowanie, bicie lub całkowite zostawienie dziecka bez opieki. Dzieci te znalazłyby w centrum schronienie oraz dom w najbardziej trudnej sytuacji, a następnie z pomocą miejscowych władz podejmowana byłaby decyzja co do dalszego losu dzieci. Centrum mogłoby zapewnić opiekę 8–16 chłopcom i 8–16 dziewczynkom.
- Młodzież. Centrum pozwoliłoby na prowadzenie spotkań dla młodzieży (aktywizujących i edukacyjnych), dzięki którym miałaby ona możliwość rozmawiania i dzielenia się trudnościami czy osiągnięciami w szkole. Spotkania prowadzone byłyby dla ok. 40 osób.
Fundacja Pomocy Humanitarnej „Redemptoris Missio” powstała w 1992 roku w Poznaniu z inicjatywy środowiska naukowego Akademii Medycznej im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Celem istnienia Fundacji jest stworzenie profesjonalnego zaplecza dla polskich misjonarzy, prowadzących działalność medyczną wśród chorych w najuboższych krajach świata.