Projekt edukacyjny oraz zachęcający do dobroczynności i wolontariatu.
W ramach statutowej działalności edukacyjnej i na rzecz promocji wolontariatu w roku 2018 Polska Fundacja dla Afryki przeprowadziła następujące projekty:
- opracowanie, druk i dystrybucja numeru specjalnego pisma dla młodzieży DROGA. Objętość dodatku: 32 strony w kolorze. Zawartość dodatku: zderzenie kultur – wykazanie różnic w codzienności polskiego nastolatka i jego rówieśnika z Afryki, przedstawienie potrzeb kontynentu afrykańskiego, prezentacja Fundacji oraz możliwości zaangażowania się młodzieży w wolontariat. Nakład: 7000 egz. Dystrybucja: w systemie kolportażu pisma DROGA oraz własna, głównie wśród młodzieży małopolskiej i wśród Darczyńców Fundacji.
- opracowanie, druk i dystrybucja numeru specjalnego pisma dla nauczycieli WYCHOWAWCA. Objętość dodatku: 34 strony w kolorze. Zawartość dodatku: prezentacja specyfiki afrykańskiej szkoły oraz warunków pracy nauczyciela w Afryce, przedstawienie potrzeb kontynentu afrykańskiego, prezentacja Fundacji oraz możliwości zaangażowania się zarówno nauczycieli, jak i młodzieży w wolontariat. Nakład: 4100 egz. Dystrybucja: w systemie kolportażu pisma WYCHOWAWCA oraz własna, głównie w szkołach Małopolski i wśród Darczyńców Fundacji.
- opracowanie i prezentacja wystawy „Afryka. Najdzielniejsi pod słońcem”. Składa się na nią 20 plansz, ukazujących poszczególne aspekty życia w Afryce. Przykładowo są to tematy: praca, handel, kobieta, zabawa. Fotografie prezentowane na wystawie pochodzą od instytucji w Afryce, wspieranych przez naszą Fundację. Zarówno one, jak i historie ludzi opisywanych w wystawie, są pełne autentycznego dramatyzmu. Celem wystawy jest ukazanie w migawce specyfiki życia na tym kontynencie, z podkreśleniem determinacji ludzi Afryki w codziennej walce o przetrwanie. Młodemu odbiorcy chcemy z jednej strony ukazać, jak bardzo potrzebna jest pomoc temu kontynentowi, z drugiej zaś strony niwelować stereotypy o bierności ludzi Afryki, czekających jedynie na pomoc krajów bogatszych.
Zasięg odbiorców: łącznie: 1800 uczniów.
Wystawa w roku 2018 była prezentowana w następujących szkołach:
- Katolickie Szkoły im. Świętej Rodziny z Nazaretu w Krakowie
- Szkoła Podstawowa im. KEN w Gruszowie
- Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Lubniu
- Szkoła Podstawowa im. J. Kochanowskiego w Witanowicach
- 2 szkoły w Zespole Placówek Oświatowych w Kasinie Wielkiej.
- warsztaty afrykańskie w szkołach. W 2018 r. przeprowadzono łącznie 14 warsztatów we wszystkich w/w szkołach. Przebiegają one w cyklu dwugodzinnym. Pierwsza godzina to prelekcja o Afryce oraz prezentacja pracy Fundacji. Druga godzina to warsztaty, w czasie których uczniom prezentowane są autentyczne wnioski o pomoc, jakie spłynęły do Fundacji. Uczniowie, pracując w grupach, wchodzą w role pracowników organizacji pomocowej i muszą wybrać jeden wniosek do realizacji. Ma to na celu uświadomienie młodzieży konieczności wyboru najważniejszych potrzeb. Dokonanie wyboru może być często bardzo trudne – wszystkie przedstawione projekty są przecież ważne i niosą wiele dobra. Uczniowie na koniec warsztatów otrzymują przeszkolenie nt. zaangażowania w wolontariat. Zasięg odbiorców: 420 przeszkolonych uczniów.
- publikacja kilkunastu artykułów edukacyjnych w prasie promujących dobroczynność i wolontariat.