Przekazaliśmy 31 807 euro na rozbudowę laboratorium w Tolagnaro na Madagaskarze.
Dysponser medyczny Sahan’i Maria w Marillac – Tolagnaro to miejsce, gdzie codziennie podstawową opiekę medyczną otrzymuje około 80 osób. Nie znaczy to, że jest to maksymalna liczba chorych odwiedzających placówkę. Jest to maksymalna liczba chorych, jaką jeden lekarz może przyjąć w ciągu dnia. Przychodnia działa od poniedziałku do piątku, ale zwykle, bo takie są lokalne potrzeby, jest otwierana również w soboty, a nawet niedziele i święta. Pacjentami placówki w większości są osoby bardzo ubogie, które pokonują pieszo ogromne odległości, żeby dotrzeć tutaj ze swojej wioski i otrzymać pomoc. Z usług dysponseru korzystają także osoby zamożne, które — ponosząc opłaty za leczenie — pozwalają placówce się utrzymać. W jednym budynku, w zaledwie pięciu pomieszczeniach mieści się gabinet zabiegowy, gabinet lekarski, magazyn ze sprzętem medycznym, apteka, poczekalnia oraz małe laboratorium, dokładniej mówiąc dwa mikroskopy i wirówka do próbek, które stanowią podstawowe jego wyposażenie. Codziennie jest tam wykonywanych około 25 badań diagnostycznych: morfologii, testów ciążowych, testów na malarię, dur brzuszny i podstawowe pasożyty. Bardziej zaawansowane testy nie są dostępne dla pacjentów dysponseru. Placówka nie posiada ani miejsca, ani technicznych możliwości. Pacjenci są odsyłani do szpitala państwowego lub prywatnego centrum, co najczęściej oznacza, że nie zrobią pełnej diagnostyki, bo nie będzie ich na to stać. Niestety, opieka medyczna, w tym diagnostyka, jest na Madagaskarze odpłatna, przez co ubodzy mieszkańcy wyspy nie mogą sobie na nią pozwolić.
Nowe testy
Rozbudowa laboratorium zwiększy liczbę dobrze zdiagnozowanych pacjentów. Lekarze w placówce będą mieć możliwość diagnozowania chorób nie tylko na podstawie objawów i wywiadu lekarskiego, ale również na podstawie rzetelnej analizy laboratoryjnej. Co to zmieni? Więcej pacjentów będzie miało szansę na przeżycie lub szybki powrót do zdrowia. Dobra diagnostyka bowiem to dobrze dobrane, skuteczne leczenie. Wielu zgonom będzie można zapobiec.
Z usług laboratorium korzysta obecnie około 200 osób w ciągu miesiąca. Po rozbudowie taką możliwość miało jeszcze więcej chorych, zwłaszcza dzieci, które uczą się tutejszej szkole. Tak, to najczęściej dzieci trafiają tutaj do lekarza zbyt późno.
Obecnie laboratorium, ze względu na bardzo ograniczone możliwości, wykonuje podstawową morfologię, oznaczenia grupy krwi, sedymentację czerwonych krwinek, aglutynację lateksową, analizy mykobakteriologiczne i panasitologiczne, testy na malarię, dur brzuszny i testy ciążowe.
W nowym laboratorium będą dostępne również analizy immunologiczne, pełna morfologia krwi, badania pod kątem toksoplazmozy itp., badania tarczycy, badania hemostazy oraz badania na obecność wszelakich pasożytów występujących w tej części kraju.
Oferta nowego laboratorium pozwoli wykonać wszelkie niezbędne badania w jednym miejscu, bez potrzeby wyjazdu do miasta, czekania w kolejce w szpitalu i ponoszenia dodatkowych opłat z tym związanych, co jest szczególnie istotne dla ubogich pacjentów dysponseru.