Przekazaliśmy 204 555 zł do Republiki Środkowoafrykańskiej na wykończenie szkoły muzycznej w Bouar.
Myśmy się wszyscy bali – mówi br. Benedykt Pączka, kapucyn, założyciel pierwszej i jedynej szkoły muzycznej w RŚA. Wspomina styczeń roku 2014, kiedy rebelianci przyszli do ich misji – rozkradli wszystko. We wsi spalili około tysiąca domów. 60 osób zginęło.
Wojna niszczyła Republikę Środkowoafrykańską przez ostatnie kilka lat. Brutalna i okrutna, nawet jak na warunki afrykańskie. Nie odeszła ot tak. Zostawiła zrujnowany kraj, w którym produkt krajowy spadł niemal dwukrotnie w ciągu paru lat. Przede wszystkim jednak zostawiła okaleczonych przemocą ludzi, żyjących w strachu przed prześladowaniami i mordami, które wciąż się zdarzają.
Setki tysięcy uchodźców, trudne do oszacowania dziesiątki tysięcy zabitych. Głód, puste pola. Dzieci tysiącami zmuszane do zabijania. Co drugie dziecko w tym kraju albo musi pracować, by przeżyć, albo poszło do rebeliantów. Zamknięte szpitale i ośrodki zdrowia, podobnie jak większość szkół. Te rany będą się leczyć długo.
Dzieci muszą chodzić do szkoły, muszą mieć szanse na normalne życie. Inaczej, z braku perspektyw, wchłonie ich rebelia. Stąd powstał projekt szkoły muzycznej. W miejscowość Bouar od 2016 r. brat Benedykt Pączka prowadzi African Music School. Szkoła już funkcjonuje. Zajęcia prowadzone są w budynkach klasztornych oraz w zaimprowizowanych klasach bambusowych. Aktualnie uczy się 100 dzieci. Grają na: pianinie, perkusji, trąbce, saksofonie, gitarze, uczą się śpiewu i teorii muzyki. Mogą rozwijać talenty, dostają wykształcenie, szansę na pracę w przyszłości. W nowym centrum edukacyjnym będzie mogło się uczyć 500 dzieci!
Dostają też codziennie ciepłe posiłki. Do szkoły chodzą dzieci, które w domu jedzą raz na dwa dni. A rebelianci karmią – czasem młodzi ludzie są zmuszani, by do nich się dołączyć, a czasem sami dołączają, by po prostu mieć co jeść.
Stan budowy na 20 października 2020 r.
Nowa szkoła już się buduje. Będzie składała się z 10 klas. Będzie to solidny kompleks, przystosowany do nauki muzyki. Kupiono teren, wybudowano mury, które zabezpieczają teren przed kradzieżami. We wrześniu rozpoczęto budowę pierwszych trzech klas lekcyjnych, które powinny zostać oddane do użytkowania do końca br. Naszym zadaniem jest zebranie środków na wstawienie okien i drzwi oraz pokrycie budynków dachem.
W budowę szkoły zaangażowana jest cała lokalna społeczność. To rodzice nalegali na budowę nowej szkoły.
Uczniowie African Music School
Projekt African Music School jest realizowany wspólnie z Fundacją Akeda.
Uczennica African Music School