W ramach statutowej działalności edukacyjnej i na rzecz promocji wolontariatu w roku 2019 Polska Fundacja dla Afryki przeprowadziła następujące projekty:
- Opracowanie, druk i dystrybucja numeru specjalnego pisma dla młodzieży DROGA. Objętość dodatku: 32 strony w kolorze. Zawartość dodatku: przedstawienie potrzeb kontynentu afrykańskiego, prezentacja Fundacji oraz możliwości zaangażowania się młodzieży w wolontariat. Nakład: 6500 egz. Dystrybucja: w systemie kolportażu pisma DROGA oraz własna, głównie wśród młodzieży małopolskiej i wśród Darczyńców Fundacji.
- Prezentacja wystawy „Afryka. Najdzielniejsi pod słońcem” w 10 szkołach, Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie oraz na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie. Składa się na nią 20 plansz, ukazujących poszczególne aspekty życia w Afryce. Przykładowo są to tematy: praca, handel, kobieta, zabawa. Fotografie prezentowane na wystawie pochodzą od instytucji w Afryce, wspieranych przez naszą Fundację. Zarówno one, jak i historie ludzi opisywanych w wystawie, są pełne autentycznego dramatyzmu. Celem wystawy jest ukazanie w migawce specyfiki życia na tym kontynencie, z podkreśleniem determinacji ludzi Afryki w codziennej walce o przetrwanie. Młodemu odbiorcy chcemy z jednej strony ukazać, jak bardzo potrzebna jest pomoc temu kontynentowi, z drugiej zaś strony niwelować stereotypy o bierności ludzi Afryki, czekających jedynie na pomoc krajów bogatszych. Wystawa w roku 2019 była prezentowana w następujących szkołach:
-
- Prywatna szkoła Filomata w Gliwicach
- Szkoła Podstawowa w Wojniczu
- Zespół Szkół w Lubniu
- Szkoła Podstawowa nr 160 im. św. Augustyna w Krakowie
- Zespół Szkół i Placówek Oświatowych w Skale
- 2 szkoły w Kasince Małej
- Prywatne Akademickie Centrum Kształcenia w Krakowie
- Szkoła Podstawowa w Zelkowie
- Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie
- Warsztaty afrykańskie w szkołach. W 2019 r. przeprowadzono łącznie 21 warsztatów we wszystkich w/w szkołach. Przebiegają one w cyklu dwugodzinnym. Pierwsza godzina to prelekcja o Afryce oraz prezentacja pracy Fundacji. Druga godzina to warsztaty, mające na celu edukację w zakresie profesjonalnej i nowoczesnej pomocy Afryce. W czasie warsztatów uczniom prezentowane są autentyczne wnioski o pomoc, jakie spłynęły do Fundacji. Uczniowie, pracując w grupach, wchodzą w role pracowników organizacji pomocowej i muszą wybrać jeden wniosek do realizacji. Ma to na celu uświadomienie młodzieży konieczności wyboru najważniejszych potrzeb. Dokonanie wyboru może być często bardzo trudne – wszystkie przedstawione projekty są przecież ważne i niosą wiele dobra. Uczniowie na koniec warsztatów otrzymują przeszkolenie nt. zaangażowania w wolontariat. Zasięg odbiorców: 450 przeszkolonych uczniów, 50 studentów
- Wystawa edukacyjna dedykowana dla Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Żeromskiego w Krakowie, którego lekarze współpracowali z Fundacją przy misjach medycznych na Madagaskarze w roku 2018 i 2019. Wystawa ukazuje potrzeby Madagaskaru w zakresie ochrony zdrowia oraz zachęca do zaangażowania się w pomoc. Składa się z 6 plansz formatu 100x70 cm. Będzie umieszczona na stałe na Oddziale Zakaźnym.
- 3 pokazy filmowe z pogadankami. Zorganizowano dwa darmowe, otwarte dla mieszkańców Krakowa, pokazy filmowe w Kinie Paradox, wzbogacone o dyskusję nt. sytuacji w Afryce z ekspertami, zaproszonymi przez Fundację. Trzeci pokaz został zorganizowany specjalnie dla studentów Uniwersytetu Pedagogicznego, a zaproszonymi gośćmi byli lekarze — wolontariusze, pracujący na misji w Afryce. Łączna liczba odbiorców: 250 osób.
- Publikacja kilkunastu artykułów edukacyjnych w prasie oraz udział w audycjach radiowych, promujących dobroczynność i wolontariat.