Przekazaliśmy 123 tysiące złotych na otwarcie przychodni medycznej, która będzie służyła całej gminie Kimbanseke w stolicy Demokratycznej Republiki Konga, Kinszasy. W całej dzielnicy Ngampani (część gminy Kimbanseke) mieszka 25 tysięcy osób i nie ma przychodni. Najbliższe są oddalone o wiele kilometrów od dzielnicy. W Demokratycznej Republice Konga nie ma społecznej służby zdrowia. W praktyce leczenie odbywa się tak, że pacjent płaci za usługi lekarskie i za leki. Przychodnia będzie stanowić bazę lekarską, z której skorzystają wykwalifikowani lekarze, którzy w przychodni będą przyjmować pacjentów.
Przychodnia będzie w stanie przyjąć nawet do 50 osób dziennie. Inicjatywa budowy i uruchomienia przychodni lekarskiej będzie przebiegała etapowo. W pierwszym etapie niezbędny jest zakup gruntu. Kolejnym etapem jest budowa budynku przychodni. W planie przewidujemy 6 pokoi z łóżkami dla pacjentów, 1 pokój pod gabinet lekarza i 1 pokój jako pomieszczenie do badań i konsultacji. Całkowity metraż pomieszczeń to 100 metrów kwadratowych. W przychodni będzie oddział internistyczny, chirurgiczny, ginekologiczny i położniczy. Po wybudowaniu budynku przychodni wszystkie pomieszczenia zostaną wyposażone w specjalistyczny sprzęt.
Leczenie w DR Konga polega na opłaceniu usług lekarskich. Lekarz jest zobowiązany wynająć pomieszczenia do przyjmowania pacjentów.
Według raportu Organizacji Narodów Zjednoczonych Demokratyczna Republika Konga należy do czołówki krajów świata z najgorszą sytuacją zdrowotną obywateli.
W 2020 r. odnotowano w kraju kilka epidemii: ebola, covid-19, cholera, malaria oraz odra. Potrzeby humanitarne tego kraju należą do najwyższych na świecie. Rozprzestrzenianie się pandemii jest spowodowane brakiem dostępu do wody, warunków sanitarnych i szczepień. Konflikty, skrajne ubóstwo, niedożywienie i brak służby zdrowia sprawiają, że każda pomoc medyczna jest na wagę ludzkiego życia.