Przekazaliśmy 7 041,60 zł do Kamerunu na inwestycję na potrzeby sierocińca „Foyer St. Augustin” w Jaunde w Kamerunie. Projekt obejmuje produkcję drobiu na rynek lokalny oraz własne potrzeby żywieniowe sierocińca. Produkcja przewidziana jest w cyklu zakładającym zakup 21-dniowych kurcząt i ich sprzedaż do bezpośredniej konsumpcji po osiągnięciu wieku 56 dni.
Położenie ośrodka na obrzeżach dużego centrum miejskiego i przy jednej z głównych osi komunikacyjnych oraz niedobór mięsa drobiowego na lokalnym rynku zapewniają gwarancję stałego zbytu. Z każdego cyklu produkcji w wymiarze 500 kurczaków, ośrodek przewiduje zachowanie 20 sztuk kurczaków do konsumpcji własnej.
Dochód z dwóch pierwszych cykli produkcji zostanie przeznaczony na utworzenie funduszu pozwalającego na zapewnienie ciągłości produkcji. Projekt nie wymaga inwestycji w infrastrukturę. Z tytułu prowadzonej uprzednio w tym miejscu działalności rolnej placówka dysponuje budynkiem zaaranżowanym do tego celu, jak również wyposażeniem w poidła i karmidła.
Docelowymi beneficjentami projektu jest trzydzieścioro wychowanków sierocińca „Foyer St Augustin” na przedmieściach Jaunde, gmina Mehandan (Kamerun) w wieku od 3 do 23 lat (od przedszkola do ostatniego roku studiów).
Dodatkowymi korzyściami z projektu będzie:
- Zapewnienie wychowankom możliwości zdobycia podstawowego doświadczenia w produkcji drobiu, służącego ich stopniowej integracji zawodowej;
- Utrzymanie dotychczasowego miejsca pracy dla jednego z dwóch obecnych pracowników rolnych placówki;
- Wzmocnienie podaży mięsa drobiowego na rynku lokalnym w warunkach niedoboru produkcji.
Bezpośrednim organizatorem projektu jest sierociniec Foyer St. Augustin, założony w 1991 roku, prowadzony przez siostrę Amelię Balla Mengongo, z wykształcenia pracownika socjalnego i pedagoga z dyplomem uniwersytetu Sherbrooke w Kanadzie. Siostra Amelia jest założycielką katolickiego zgromadzenia „Maranatha w Sercu Świata” (fr. Maranatha au Coeur du Monde). Działalność sierocińca od samego początku została zatwierdzona przez kameruńskie ministerstwo ds. społecznych. Sierociniec, jako inicjatywa prywatna, nie otrzymuje jednak żadnych dotacji publicznych. Podstawowe źródła finansowania działalności obejmują środki własne zgromadzenia (np. z najmu budynku należącego do zgromadzenia w miejscowości Bertoua), różnego rodzaju darowizny i dary w naturze oraz, do niedawna, produkcja oleju palmowego.
Aktualna siedziba sierocińca znajduje się na przedmieściach Jaunde. W placówce przebywa aktualnie trzydzieścioro dzieci i młodzieży, od wieku wczesnoprzedszkolnego do momentu usamodzielnienia zawodowego. Większość dzieci przebywający w ośrodku zostało osieroconych w wyniku epidemii AIDS, pozbawionych właściwej opieki w wyniku choroby psychicznej lub upośledzenia umysłowego rodzica lub porzuconych jako niemowlęta.
Sierociniec zapewnia podopiecznym opiekę sprawowaną bezpośrednio przez trzy osoby świeckie (dwie „mamy” i wychowawcę), zamieszkałe na terenie ośrodka oraz możliwość otrzymania wykształcenia odpowiadającego zdolnościom każdego z nich, przez opłacanie edukacji od przedszkola, poprzez szkołę podstawową, gimnazjum, licea zawodowe, przyuczenie do zawodu (obecnie dwóch chłopców kształci się na mechaników samochodowych), łącznie ze studiami wyższymi (aktualnie jedna z wychowanek na medycynie).
W tym pomieszczeniu będzie miała miejsce hodowla kurcząt.