Anioły otrzymały pomoc
Wsparliśmy projekt zakupu mleka dla niemowląt rodziców chorych na HIV/AIDS w Kamerunie.
Siostry od Aniołów (bezhabitowe zgromadzenie założone w Wilnie o koniec XIX w.) prowadzą w Essengu w Kamerunie Katolicki Ośrodek Zdrowia. Jest to pilotażowy ośrodek służący opiece medycznej i socjalnej osób chorych na AIDS oraz zapobieganiu zakażeniu tą chorobą u noworodków (dziecko może zarazić się wirusem HIV od chorej matki w czasie ciąży oraz poprzez karmienie piersią).
W ośrodku sióstr rocznie przychodzi na świat około 140 dzieci. Sporą część z nich (około 20) rodzą matki seropozytywne. Matki z wirusem HIV w 14. tygodniu ciąży rozpoczynają leczenie zapobiegawcze poprzez terapię antyretrowirusową. Po porodzie dzieci muszą otrzymywać specjalny syrop – neverapine. Dodatkową ochroną przed zakażeniem dzieci jest karmienie ich mlekiem w proszku – nie zaś mlekiem chorych matek. Jedno opakowanie mleka (wystarczające na dwa tygodnie) w Kamerunie kosztuje 3,5 euro. To koszt przekraczający możliwości ogromnej większości afrykańskich matek. Siostry prowadzące ośrodek zwróciły się do naszej Fundacji z prośbą o dofinansowanie zakupy zapasu mleka w proszku na cały rok – dla 20 dzieci. Potrzebowały na ten cel kwoty 7280 euro, którą udało nam się zebrać i przekazać do Kamerunu.
Siostry wykonują test na HIV każdej kobiecie zgłaszającej się do ośrodka. Gdy kobieta jest seropozytywna, wdrażane jest odpowiednie postępowanie mające uchronić dziecko przed zakażeniem. Po 15 miesiącach od narodzin dzieci chorych matek są badane pod kątem wirusa HIV. Siostra Ewa Małolepsza, Polka pracująca w Kamerunie, jest odpowiedzialna za kontakty z tymi matkami. Mówi, że gdy po półtora roku od porodu dziecko okazuje się być zdrowe, matki dosłownie tańczą z radości. Niestety, nie wszystkie ośrodki w regionie mają podobne procedury dotyczące badań kobiet w ciąży. W wielu z nich nie podejmuje się leczenia zapobiegawczego i chore matki, karmiąc piersią dzieci, przenoszą na nie wirusa. Stąd w ośrodku w Essengu – wśród 181 osób będących pod opieką medyczną – są niestety, również małe dzieci. Wtedy pozostaje tylko leczenie antyretrowirusowe i dożywianie.
Sfinansowanie mleka w proszku dla wciąż jeszcze zdrowych dzieci chorych matek jest skuteczną pomocą. Jedynym wyjściem, jakie pozostało w tak dramatycznych sytuacjach.