W Lome, stolicy Togo funkcjonuje ośrodek zdrowia prowadzony przez siostry ze Zgromadzenia Misyjnego Służebnic Ducha Świętego. Ośrodek mimo że jest skromny (prowizoryczna apteka, małe laboratorium, wspólna sala dziennego pobytu dla pacjentów) przyjmuje średnio 1000 pacjentów miesięcznie (dane za lipiec 2015: 1050 pacjentów). Ośrodek jest po remoncie (prace w laboratorium, zmiana instalacji elektrycznej, odmalowanie budynków) i spełnia wszystkie wymogi tamtejszego ministerstwa zdrowia.
Ośrodek zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem zarówno dzieci jak i dorosłych. Prowadzone są tu również konsultacje ginekologiczne dla kobiet w ciąży. Laboratorium oferuje i podstawowe i specjalistyczne analizy, a apteka dysponuje najpotrzebniejszymi lekami.
Przychodnia cieszy się sporym zainteresowaniem miejscowej ludności, jako że w jej pobliżu funkcjonuje spory targ miejski, będący źródłem utrzymania najuboższych mieszkańców Lome. Żyją oni z dnia na dzień, uprawiając drobny handel lub najmując się jako tragarze na targowisku. Otrzymują skrajnie niskie wynagrodzenie, w większości przeznaczane na wynajem pokoju do spania. Często trafiają do ośrodka w bardzo złym stanie, wymagającym natychmiastowej interwencji.
Ośrodek odróżnia od placówek państwowych fakt, że chorzy nie ryzykują w nim bycia odesłanymi do domu bez otrzymania jakiejkolwiek pomocy. W państwowych placówkach bowiem, gdy chory nie ma środków na leczenie, bywa odsyłany bez otrzymania pomocy. Siostry zdają sobie sprawę z tego, że odesłanie pacjenta np. z malarią może dla niego skończyć się śmiercią. W ośrodku sióstr koszty leczenia są też niższe niż w innych podobnych miejscach.
Siostry ze Zgromadzenia Misyjnego Służebnic Ducha Świętego zwróciły się do naszej Fundacji z prośbą o wsparcie finansowe zakupu leków. Po wcześniejszej sporej jak na ich warunki inwestycji – zakupie automatu do hematologii – siostry stanęły przed faktem braku funduszy na bieżące zakupy niezbędnych leków. Polska Fundacja dla Afryki wsparła ich ośrodek kwotą 2500 euro.