Helota to uboga wioska na północy Togo. Podstawą utrzymania miejscowej ludności jest rolnictwo. Ręcznie uprawiana ziemia przynosi plony, będące źródłem pożywienia dla większości ludzi — są to: kukurydza, sorgo, fasola, soja, orzeszki ziemne i w niewielkim zakresie maniok czy słodkie ziemniaki. Codziennym posiłkiem na stołach w Helocie jest pate, czyli potrawa z mąki kukurydzianej. Kukurydzę mieli się w niewielkich młynach, posiadających prosty silnik spalinowy, które funkcjonują niemal w każdej wiosce w kraju. Ze względu na niewielką liczbę młynów, kobiety nieraz stoją w kolejce cały dzień, by zmielić mąkę dla rodziny na nadchodzący tydzień. W Helocie stoi stary budynek, w którym mieścił się niegdyś młyn. W związku z nowymi inicjatywami sióstr ze Zgromadzenia Służebnic Ducha Świętego (jak choćby sfinansowana przez Darczyńców naszej Fundacji szkoła krawiecka dla dziewcząt oraz należący do niej internat) potrzeba uruchomienia nowego młyna w Helocie stała się paląca. Siostry zwróciły się do naszej Fundacji z prośbą o sfinansowanie remontu starego młyna, który służyłby i szkole, i pobliskiemu szpitalowi, przedszkolu oraz gimnazjum oraz oczywiście wszystkich potrzebującym mieszkańcom z okolicy. Taki młyn byłby nieocenioną pomocą w dożywianiu dzieci, będących pod stałą opieką Zgromadzenia.
Siostry opracowały projekt, którego realizacja obejmowałby:
- remont starego budynku młyna;
- konstrukcję zadaszenia frontowej strony budynku;
- instalację dwóch metalowych okien oraz drzwi;
- zakup młynów do mielenia ziaren oraz do łuskania kukurydzy;
- zakup dwóch silników spalinowych;
- zakup szlifierki z osprzętowaniem;
- instalacje.
Koszt tych wszystkich prac wyceniono na kwotę 5324 euro, które to środki zostały w listopadzie 2015 r. przekazane Zgromadzeniu Misyjnemu Służebnic Ducha Świętego przez Polską Fundację dla Afryki.
Siostry zakładają, że młyn będzie pracował dwa razy w tygodniu, obsługując potrzeby misji oraz miejscowej ludności. Wpływy z jego działalności pozwolą na bieżące utrzymanie młyna, jego amortyzację a dodatkowo odpady z mielenia ziaren zostaną wykorzystane jako pasza w hodowli zwierząt chlewnych hodowanych na potrzeby internatu dla dziewcząt.
Dziękujemy wszystkim Darczyńcom, których ofiarność pozwoliła na przekazanie niezbędnych środków na tę inwestycję w Togo.
Uprawa kukurydzy w Togo.
Uprawa kukurydzy w Togo.
Przyszłe krawcowe z Heloty uczą się swojego fachu.