Budowa nowego bezpiecznego ujęcia wody w Toamasina
Zrealizowaliśmy kolejny projekt, dostarczający czystą wodę dla terenów zagrożonych chorobami brudnej wody w Afryce. Sfinansowaliśmy odwiert nowej studni na głębokości ok. 20 metrów i instalację pompy elektrycznej na terenie parafii Notre-Dame de Lourdes w Toamasina (drugim co do wielkości miastem na Madagaskarze). Pracujący na miejscu Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej, przybyli do Toamasina w 1988 roku, poza działalnością duszpasterską i misyjną, prowadzą liczne dzieła charytatywne, których podopieczni będą bezpośrednimi beneficjantami projektu. Przy parafii działają różne zrzeszenia, m.in. oddział Caritas opiekujący się biednymi, Soa Antra – komórka pomagająca wielodzietnym opuszczonym kobietom. Misjonarze stale organizują pomoc żywnościową. Przykładowo każdej niedzieli przy parafii działa Tsarafandray, która oferuje wiernym posiłki po bardzo niskich cenach.
Budowa ujęcia wody w Toamasina (Madagaskar)
Nowe ujęcie wody pomoże w tej działalności socjalnej. Korzystającymi z projektu będą parafianie a także ludzie z sąsiedztwa. Sytuacja przed rozpoczęciem projektu była bardzo trudna: woda używana do tej pory nadawała się do spożycia jedynie po wielokrotnym przefiltrowaniu lub przegotowaniu, a i tak często powodowała różne choroby.
Była dotychczas pobierana z miejskiej instalacji wodociągowej. Mimo iż pobierane są za nią miesięczne opłaty obciążające budżet misyjny, woda z miejskich rur była rzadkością a jej czystość również pozostawiała wiele do życzenia. Drugą możliwością było czerpanie wody z pompy ręcznej zainstalowanej na terenie parafii. System składa się z sześciometrowej rury wbitej w ziemię (piasek) i prymitywnego urządzenia zasysającego podskórną wodę. Niestety, tak uzyskana woda nie nadaje się w ogóle do spożycia, a była najczęściej używana!
Konstrukcja ujęcia wody polega na odwiercie i instalacji dwudziestometrowej rury ze specjalnym filtrem i pompą elektryczną. Co ważniejsze, system ten jest już sprawdzony na Madagaskarze, szczególnie w tym regionie kraju i cieszy się bardzo przychylną opinią użytkowników.
Cele projektu
- Uzyskanie pitnej wody
- Zwiększenie dostępu i korzystania z wody
- Poprawa higieny
- Zmniejszenie ryzyka (eliminacja) chorób
- Zmniejszenie opłat za wodę z miejskiej instalacji wodociągowej
Koszt projektu
8 415 000 MGA, czyli 2 400 euro.
Polska Fundacja dla Afryki przekazała na ten projekt 2400 euro.
Stare ujęcie wody, przyczyna wielu groźnych chorób