17 marca 2016 r. przekazaliśmy do Togo 71 672,40 zł! Afrykańskie matki potrzebują ośrodka zdrowia, leków, dożywiania. Potrzebują naszej opieki!
Dziecko chore na malarię. Matka przyniosła je do szpitala zaraz po tym, jak zachorowało. Dzięki temu obyło się bez dodatkowych komplikacji (typu anemia i odwodnienie). Przy natychmiastowym leczeniu malarii do zdrowia wraca się bardzo szybko.
Ciężko pracować i nie płakać
Trudno nam sobie wyobrazić, że w Togo kobieta często przez całe miesiące nie wie, że jest w ciąży. Poddana władzy męża musi mieć jego pozwolenie na wizytę u lekarza. W ciąży ma pracować w polu, dźwigać wodę i nie płakać. Nie ma pojęcia, jak dbać o higienę po ciąży, jak dbać o siebie. Lekceważy drobne rany, które w afrykańskim klimacie prowadzą do poważnych powikłań. Zwykle zbyt szybko zachodzi w następną ciążę. To skutkuje powikłaniami, brakiem dostatecznej opieki i nad nią, i nad urodzonym wcześniej dzieckiem. A potem znów nie idzie do lekarza, nosi ciężary i rodzi w polu.
Bieda, choroby, przesądy
W Bassar (Togo w zachodniej Afryce) bieda jest powszechna. I choroby. Wciąż najgroźniejszą jest malaria. Panuje ubóstwo i brakuje żywności, bo rejon wyniszczają susze. Problemem są też zastane przesądy. Na przykład kobiecie ciężarnej nie wolno jeść mięsa, jajek czy cukru. Miejscowi ludzie wierzą, że dziecko, które je jajka, będzie kradło. Dziecko, które je mięso, będzie leniwe. Wszystko to staje się przyczyną skrajnego niedożywienia dzieci w regionie – nierzadko spotyka się tu dzieci z chorobą głodową.
Pomoc matkom
Misja Sióstr Służebnic Ducha Świętego zajmuje się pracą głównie w dziedzinie zdrowia. Od 22 lat siostry prowadzą ośrodek zdrowia dla matki i dziecka. Miesięcznie leczą około 300 chorych, w tym około 50 kobiet ciężarnych. Oferują im konsultacje prenatalne i poporodowe, szczepienia niemowląt, wizyty kontrolne oraz dożywianie dzieci i niemowląt. Pracownicy misji nie tylko dostarczają pomoc medyczną, ale podejmują się regularnej pracy wychowawczej. Uczą kobiety, jak ważne są szczepienia i karmienie piersią. Szkolą je, jak przygotowywać dzieciom wartościowe posiłki. Mówią, jak ważne jest pójście do lekarza.
Prawdziwa pomoc — rozbudowa ośrodka zdrowia
Ośrodek był zbyt mały. Brakowało sali zabiegowej i sali do konsultacji prenatalnych. Dużą trudność stanowił brak poczekalni. Wszyscy chorzy, także kobiety ciężarne i dzieci przyprowadzone na szczepienia czekali w jednym pomieszczeniu. To niesie ryzyko zarażeń. Siostry postanowiły rozbudować swój ośrodek zdrowia, aby lepiej służyć miejscowej ludności. Aby walczyć z chorobami i przesądami.
Kobiety z chorymi dziećmi w drodze do ośrodka zdrowia.
W tym ośrodku zdrowia rocznie leczyło się 3 tysiące osób. Rozbudowa była niezbędna!
Cel projektu:
- Poprawa warunków leczenia ok. 300 osób miesięcznie
- Zmniejszenie ryzyka zakażeń
- Objęcie opieką medyczną większej liczby mieszkańców regionu
Koszty projektu.
Koszt rozbudowy całego ośrodka zdrowia to 71 000 zł, w tym:
- Metalowe drzwi – 290 zł
- Łóżko do konsultacji prenatalnej – 1613 zł
- Wiadro emulsji 30 kg – 113 zł
- Worek cementu – 29 zł
- Wywrotka piasku 10 t – 374 zł
Dziękujemy wszystkim Darczyńcom, dzięki którym udało się sfinansować ten projekt w całości.